Iako na prvi pogled može izgledati kao uobičajena i bezazlena pojava, zadirkivanje je izazivanje neugodnih osjećaja i negativnih misli kod onoga tko je njegova meta.

Zadirkivanje je vrsta nasilničkog ponašanja, kojem je cilj žrtvu isprovocirati na neku posljedičnu reakciju – uzvraćanje, vikanje, fizički napad, plač, povlačenje ili bijeg. Zato je nasilnika potrebno upozoriti da s takvim ponašanjem prestane, a ako to ne učini dobro je zaštititi se povjerivši se i zatraživši pomoć od roditelja, razrednika i školskog pedagoga ili psihologa.

Što učiniti u situaciji kada te netko zadirkuje? Najbolja reakcija na zadirkivanje je - ne reagirati. Kako u tome uspjeti? Odlukom da ćeš tako postupiti, ustrajnošću u tome da svoju odluku provedeš u djelo i dosljednošću u samokontroli svog ponašanja. Postupiš li tako, rezultat sigurno neće izostati – što manje reagiraš na zadirkivanje, manje će te zadirkivati! Jer, kada na zadirkivanje ne reagiraš i ne obraćaš pažnju, ono nasilniku prestaje biti zanimljivo pa ubrzo od njega i odustane.
 

Izdvojeno